Masz telewizję na kartę ale potrzebujesz nowy dekoder? Może chciałbyś obecny sprzęt wymienić na inny, lepszy dekoder? Postaramy się tutaj przedstawić przekrój odbiorników satelitarnych do odbioru Telewizji Na Kartę. Taki tuner musi posiadać możliwość zdekodowania - odbioru płatnej oferty jaką jest Telewizja Na Kartę TNK. Jaki dekoder do Telewizji Na Kartę?
Tunerów zdolnych odbierać Telewizję na Kartę jest dosyć sporo. Dekodery można podzielić na kilka podstawowych grup.
1. Dekodery dedykowane
Dekodery dedykowane od platform cyfrowych - sprzedawane zwykle w zestawie z kartą kodową, używane i odświeżane, więc wyglądają jak nowe i nic mi nie dolega.
Najczęściej są sprzedawane jako Usługa wraz z abonamentem opłaconym z góry za 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.
Zdecydowanej większości użytkowników Telewizji Na Kartę może wystarczyć podstawowy dekoder dostępny razem z kartą. Pomimo, że jest on już używany i odświeżany a technologicznie pochodzi z przed około 10 lat, to okazuje się być pierwszym wyborem. Np. model ITI-2849 czy ITI-2850, które można zakupić już za 99 zł i tak naprawdę taniej już się zbytnio nie da. Część z nich posiada także głowicę DVB-T dla naziemnej telewizji cyfrowej, jednak w Polsce od lipca 2022 roku stanie się ona praktycznie bezużyteczna.
Produkowane m.in. przez firmę ADB odbiorniki do dnia dzisiejszego cieszą się powodzeniem.
Tunery dedykowane przez operatora mają niewątpliwą zaletę, jaką jest automatyczna aktualizacja listy kanałów. Przy każdej zmianie parametrów dekoder przy uruchomieniu samoczynnie dokona aktualizacji listy programów.
Niestety takie dekodery mają też swoje wady.
Operator decyduje o kolejności programów na głównej liście. W niektórych modelach umożliwiono tworzenie własnej listy programów. Rzadko kiedy także możesz sobie wyszukać dodatkowe kanały, których operator nie umieszcza na liście programów a można je mieć za darmo.
Takie "tanie" dekodery nie grzeszą jakością. Dotyczy to jakości wykonania, ilości możliwości podłączeń i ograniczeń z tym związanych, a także nawet jakości obrazu i dźwięku. Jakość obrazu jest po prostu "zadowalająca".
Część dekoderów dedykowanych przez operatora ma możliwość nagrywania na dysk zewnętrzny (nie ma w zestawie). Jednak takie nagrania są zaszyfrowane i dostęp do nich jest wyłącznie z poziomu dekodera na którym dokonano nagrań, a także karta kodowa musi być aktywna.
Istotną sprawą tutaj jest także to, że karta jest na stałe przypisana do dekodera (parowanie). W razie awarii nie zadziała ona w innym dekoderze pomimo, iż będzie to ten sam model. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Czy kartę TNK można przełożyć do swojego dekodera?
Jeśli nie masz jakichś specjalnych wymagań i po prostu chcesz mieć jakąś telewizję, to pierwsza najtańsza opcja jest dla Ciebie.
Tunery do telewizji na Kartę możesz kupić w sklepach RTV, oraz w sklepach zajmujących się instalacjami antenowymi, a także u instalatorów anten, oraz oczywiście na stronie Canal+ Telewizji na Kartę (np. przez infolinię).
2. Dekodery z wolnego rynku
Dekodery z tzw. wolnego rynku oferują różne funkcjonalności. Nie zawsze nadają się tylko do odbioru telewizji ale mają nawet funkcje internetowe.
Posiadając swój niezależny sprzęt Ty decydujesz o kolejności programów i o tym jakie masz kanały na swojej liście. Decydując się na zakup pamiętaj aby odbiornik miał przynajmniej czytnik kart w systemie Conax do obsługi TNK, a najlepiej aby jeszcze miał możliwość obsługi modułów CAM CI & CI+.
Praktycznie każdy z tych dekoderów jest PVR Ready, czyli umożliwia nagrywanie na dysk zewnętrzny podłączony do złącza USB. Gniazdo USB przydaje się także do odtwarzania filmów, muzyki i zdjęć z takiej przenośnej pamięci.
Tą grupę odbiorników również możemy podzielić na mniejsze kategorie - sprzęty różniące się właściwościami.
a) najtańsze do podstawowego odbioru z czytnikiem kart
b) solidne tunery z czytnikiem kart
c) tunery z czytnikiem kart, oraz z wejściem na moduł CAM
Najtańsze odbiorniki
Istnieje grupa urządzeń po które na ogół sięga większość osób chcących mieć niezależny odbiornik i oglądać Telewizję Na Kartę. To są przeważnie różne modele od producentów Ferguson czy Opticum.
Zwykle posiadają one możliwość odbioru kanałów w Full HD z kodekiem H.264.
Solidne tunery z czytnikiem kart
Istnieją odbiorniki nieco solidniejsze i bardziej dopracowane, z lepszą jakością obrazu i szybciej działające, co znacząco wpływa na komfort użytkowania. Mają większą obudowę, dzięki temu nie grzeją się tak jak najtańsze konstrukcje. Dodatkowo ich procesory przetwarzają kompresję wideo H.265 - HEVC. Jest to przyszłościowy kodek obrazu, gdzie już niektóre zagraniczne platformy zaczynają nadawać programy w tym systemie.
AB Cryptobox 700 HD
W tej grupie tunerów dobrze spisuje się AB Cryptobox 700HD, oraz wersja mini tego odbiornika 700HDmini. Wersja mini jest idealna jeśli nie chcesz aby tuner był widoczny przy telewizorze, lub po prostu chcesz go schować z telewizorem, który na przykład wisi na ścianie.
AB Cryptobox 700HD mini
Tunery te oprócz bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku także całkiem szybko przełączają kanały.
Pasek info - AB Cryptobox 752HD combo
Tunery z gniazdem na moduł CAM
Obecnie aby mieć całą dostępną ofertę Telewizji Na Kartę, w tym kanały parowane (system kodowania wymusza sprzętowe parowanie karty z dekoderem) mamy dwie opcje. Pierwsza to używanie dekodera od operatora, a drugą możliwością jest moduł CAM z przypisaną do niego kartą.
Moduł CAM umożliwia dekodowanie kanałów płatnych w innym niż fabryczny odbiorniku. Może to być Twój dekoder z gniazdem na moduł CAM lub telewizor.
Moduł CAM CI+
Obecnie jedyne dostępne moduły CAM są to moduły w standardzie CI+, oraz CI+ z dodatkowymi zabezpieczeniami ECP.
W przypadku tych modułów CI+ większość najnowszych telewizorów współpracuje z nimi bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o tunery, to wybór niestety nie jest zbyt duży. Bardzo popularne są odbiorniki AB Cryptobox 750HD; posiadają one 1 czytnik karty, oraz 1 gniazdo na moduł CAM. Jednak w tym przypadku aby w nich zadziałał moduł CI+ konieczna jest zmiana oprogramowania na nieautoryzowane; wówczas zadziałają moduły CI+ i CI+ ECP z platformy Canal+, a także CI+ z platformy Polsat Box. Niewątpliwie zaletą tych tunerów jest ich stosunkowo niska cena.
Niestety, przełączanie kanałów z modułem CI+ jest wolniejsze niż programów niekodowanych, czy też programów z samej karty Conax (poprzednia generacja kart TNK). Moduły CI+ mają za zadanie dobrze zabezpieczyć treści przed ich kopiowaniem i dalszym rozpowszechnianiem, stąd niestety są tam pewne niedogodności wpływające na szybkość działania.
Tunery 4K
Warto jednak zainwestować w odbiornik 4K i tutaj wybór jest ciekawy, gdyż są odbiorniki z wejściami na moduły CI+ i niektóre z nich mają 2 głowice satelitarne, co w niektórych przypadkach umożliwia nagrywanie jednego kanału i w tym samym czasie oglądanie drugiego.
Niżej pokażemy odbiorniki które śmiało możemy zaliczyć do wyższej półki sprzętowej i cenowej.
TECHNIBOX UHD S
TECHNIBOX UHD S
Ciekawą propozycją są tez tunery z systemem Linux. Zaletą tego systemu jest wręcz niemal nieograniczona możliwość konfiguracji. Odbiorniki z systemem linux umożliwiają na przykład w trakcie nagrywania oglądanie innej audycji wcześniej zapisanej na dysku. W przypadku nagrywania programów FTA i z karty Conax na ogół można takie nagrania bez problemu oglądać np. na komputerze, gdyż nie będą one zaszyfrowane.
AX 61 4K
AX 61 4K Combo
Model AX 61 istnieje w dwóch wersjach: z 2 głowicami DVB-S2X, oraz 1xDVB-S2X i DVB-T2.
Na koniec
Na koniec warto dodać, że możesz zakupić telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym. To będzie oznaczać duży komfort obsługi, oraz brak dodatkowych zbędnych urządzeń. Do takiego telewizora aby odbierać Telewizję na Kartę możesz dokupić moduł CAM CI+.
W artykule wykorzystano zdjęcia dystrybutorów:
ABCOM https://www.abcomeu.com
AX Technology https://univision24.pl
Technisat https://www.technisat.com/pl_PL/Strona-gl%C3%B3wna/352-352/
Aktualizacja: 06-04-2024 r.